Plener „Góry Stołowe”

Ξ 30 listopada, 2009 | → Możliwość komentowania Plener „Góry Stołowe” została wyłączona | ∇ Plenery |

W dniach 11-15 listopada byliśmy na długo wyczekiwanym plenerze w Górach Stołowych. Wyjeżdżając mieliśmy obawy, że nic nie uda nam się sfotografować bo generalnie cały czas z nieba leciała na przemian mżawka z rzęsistym deszczem. Ale jak to zwykle na plenerach bywa, trzeba być optymistą i nie poddawać się ze względu na marną pogodę. Te kilka dni naszej bytności w Kotlinie Kłodzkiej obdarowały nas różnorodną aurą ze  słonecznym, pochmurnym oraz mglistym porankiem na przemian.  Odwiedziliśmy Błędne Skały, Adrszpaskie Skały oraz  Szczeliniec Wielki… Bawiliśmy się  różnymi technikami fotograficznymi, największym zainteresowaniem turystów cieszyły się nasze kamery otworkowe. Szczególnie jedna duża drewniana skrzynka z dziurką zamiast obiektywu.

grupowka.jpg
We wspólnym plenerowaniu towarzyszyli nam koleżanka i koledzy  ze Szczecina, koledzy z Czechowic-Dziedzic i Tych oraz nasz przyjaciel z Lublina. Na plenerze, z inicjatywy kolegi ze Szczecina została podjęta idea stworzenia  ascetycznej, będącej na wysokim poziomie artystycznym galerii internetowej www.luciscafe.pl. Prace nad tą galerią trwają….

 

Morawy latem

Ξ 10 września, 2009 | → Możliwość komentowania Morawy latem została wyłączona | ∇ Plenery |

W przedostatni weekend sierpnia  grupa w skałdzie: Hubert Bedyk, Andrzej Borowiec, Jacek Brożek oraz Tomasz Grzyb, plenerowała w pięknym zakątku Republiki Czeskiej, w regionie noszacym nazwę Morawy Południowe. Warunki atmosferyczne?…

442.jpg
Hmmm, może przemilczę tą kwestię. I mimo pogody w „kratkę” i tym razem plener możemy uznać za udany.  Czas minął nam na porannym fotografowaniu oraz na poszukiwaniu nowych, malowniczych miejsc. Wróciliśmy do Polski z niedosytem i z mglistymi planami na kolejny wypad do Republiki Czeskiej.

 

Morawy wiosną

Ξ 23 kwietnia, 2009 | → Możliwość komentowania Morawy wiosną została wyłączona | ∇ Plenery |

Wiosna….to typowy czas grilowania i rzecz jasna- plenerowania. Kilka miesięcy wcześniej umówiliśmy się, że w połowie kwietnia pojedziemy do Czech na Morawy. Jak postanowiliśmy tak zrobiliśmy…. na przeszkodzie mogła stanąć tylko niekorzystna pogoda. Morawy Południowe zaskoczyły nas swoim urokiem i bezkresem przepięknych pól uprawnych. To „kopalnia” tematów fotograficznych. W czasie naszego dwudniowego pleneru przechodził krótki i gwałtowny front niżowy dzięki któremu mieliśmy deszcz, ciekawe chmury, bajecznie kolorową tęczę i oczywiście słońce…

tgrzyb1.jpg   tgrzyb4.jpg   tgrzyb3.jpg

Przepiękne poranki zaowocowały serią bardzo ciekawych fotografii. Po analizie materiału fotograficznego z tego pleneru możemy śmiało powiedzieć, że był on chyba najbardziej udany pod względem ilości znakomitych zdjęć. Możemy zapewnić, że powstanie z niego przepiękny cykl fotografii, który z pewnością doczeka się wystawy. Nietrudno domyśleć się, że  zdjęcia z Moraw bardzo mocno nawiązują  tematem oraz stylem do nurtu w fotografii krajobrazowej znanej pod nazwą Kielecka Szkoła Fotografii.

mor11111.jpg   mor116.jpg   mor111.jpg

 

Plener Czorsztyn 2009

Ξ 8 marca, 2009 | → Możliwość komentowania Plener Czorsztyn 2009 została wyłączona | ∇ Plenery |

W dniach 19-22 lutego 2009 roku odbył się się  zimowy plener „Czorsztyn 2009” organizowany przez Pawła Strykowskiego www.plenerfotograficzny.pl .  Czorsztyn  jest miejscem  wyjątkowym i malowniczym, gdzie jest blisko do wspaniałego jeziora, Pienin, Tatr a nawet Słowacji. Oficjalny patronat nad plenerem objeła grupa fotografów “Piktorialni”, w skład której weszli członkowie  ProFoto.
Wieczory umilały nam wykłady:
Paweł Strykowski  „Promocja fotografa w Internecie”
Piotr Targosz   „Piktorializm – praktyczny wstep”
Robert Bijas  „Jak fotografować dziką przyrodę”
Andrzej Borowiec  „Kropka nad i…czyli o oprawie odbitek fotograficznych”

profoto.jpg

 

Bieszczady 2008

Ξ 1 listopada, 2008 | → Możliwość komentowania Bieszczady 2008 została wyłączona | ∇ Plenery |

W ostatni weekend września byliśmy całą grupą w odległym, południowo-wschodnim zakątku Polski czyli w Bieszczadach. Ryczące jelenie, piękne krajobrazy oraz świerze i czyste powietrze to niewątpliwie urok Bieszczad. Mieliśmy krótkie ale bardzo miłe spotkanie z dużą grupą pasjonatów fotografii z portalu fotograficznego Fotogalerie.pl w Ustrzykach Dolnych.

10.jpg img_6819.jpg crw_2689-2copy.jpg crw_2753.jpg
Z uwagi na to, że mieliśmy tylko dwa dni na fotografowanie postanowiliśmy, że jedną noc spędzimy na Połoninie Wetlińskiej aby z jej wierzchołka fotografować zachód i wschód słońca. Plan zrealizowaliśmy w 100%, choć sam poranek okazał się „mglisty”- widoczność ograniczona była do ok 10m, to po około 2 godzinach oczekiwania nasze trudy zostały wynagrodzone ciekawym spektaklem światła przeszywającego jak promień lasera gęstą powłokę chmur.

6.jpg 8.jpg img_6932.jpg img_9819.jpg
Cała nasza przygoda z fotografią w Bieszczadach utwierdziła nas postanowieniu, że kiedyś tu jeszcze wrócimy aby wzbogacić naszą kolekcję bieszczadzkich krajobrazów.

 

Doroczny plener „Świętokrzyski”

Ξ 23 kwietnia, 2008 | → Możliwość komentowania Doroczny plener „Świętokrzyski” została wyłączona | ∇ Plenery |

Plener, plener, plener…. i po plenerze.
Dwa dni minęły bardzo szybko. Z uwagi na niekorzystną pogodę- całkowity brak światła i nieustające opady deszczu, mieliśmy bardzo dużo czasu na prezentacje prac uczestników pleneru oraz na długie rozmowy o fotografi i nie tylko.

img_1211maaa.jpg     img_1205maaa.jpg
Gwoździem wieczoru było spotkanie z legendą polskiej fotografi krajobrazowej Pawłem Pierścińskim – założycielem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.  Mimo upływu lat zdjęcia pana Pawła nadal robią na oglądających duże wrażenie.
Swoje prace prezentowało wielu uczestników pleneru. Przepiękne krajobrazy z czeskich Moraw pokazał Satriani. Ikcelam zaprezentował mini galerię swoich zdjęć  wydrukowanych na drewnie- wygladało to imponująco. Keraltok miał przepiękne zdjęcia wykonane przez swojego  syna  wydrukowane w dużym formacie- zrobiły wrażenie. Ponadto zaprezentował ciemnię fotograficzną urządzoną w aucie! Za wspólne spędzony miło czas wszystkim dziękujemy!

img_1187maaa.jpg     img_1188maaa.jpg     img_1189maaa.jpg

img_1190mala.jpg     img_1191maaa.jpg     img_1193maaa.jpg
Lista uczestników pleneru:

Ikcelam          http://ikcelam.digart.pl/
Katka             http://katka.digart.pl/
Krzycho601    http://krzych601.fotogalerie.pl/
Keraltok        http://keraltok.fotogalerie.pl/
Satriani         http://www.voal.pl/index.php?user=1158
Mysza           http://revival.digart.pl/
Rozi               http://rozi.fotogalerie.pl/
Thomason    http://thomason.digart.pl/
Fotonowa     http://fotonowa.fotogalerie.pl/
Sbogdan       http://sbogdan1.digart.pl/
MarcinZ        http://fotogalerie.pl/ludzie/marcin_z
Kaner           http://www.kaner.yoyo.pl
Mistba         http://mistba.fotogalerie.pl/
Oraz Grupa ProFoto w składzie:
Hubek, JacaB1, Lensman

img_1196maaa.jpg     img_1199maaa.jpg     img_1200maaa.jpg

img_1201maaa.jpg     img_5824maaa.jpg     img_5843maaa.jpg

 

Będzie plener „Świętokrzyski”!

Ξ 16 kwietnia, 2008 | → Możliwość komentowania Będzie plener „Świętokrzyski”! została wyłączona | ∇ Plenery |

19-20 kwietnia 2008r odbędzie się współorganizowany przez grupę ProFoto plener na ziemi kieleckiej. Inicjatorem i głównym organizatorem jest nasza koleżanka Katka http://katka.digart.pl/.  Plener ma charakter zamknięty, czyli uczestnikami będą tylko zaproszeni goście. Mamy cichą nadzieję, że będzie z nami Paweł Pierściński legenda polskiej fotografii krajobrazu.

plener.jpg    plener2.jpg

 

Plener Maniowy

Ξ 24 marca, 2008 | → Możliwość komentowania Plener Maniowy została wyłączona | ∇ Plenery |

W dniach 13-16 marca 2008 odbył się już piąty Ogólnopolski Plener Fotograficzny organizowany przez Grupę Fotograficzną Landskapisci w małej miejscowości Maniowy nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Codziennie rano mieliśmy przepiekny widok na Tatry przykryte grubą warstwą białego śniegu. 

maniowy12fg.jpg    hbedyk2.jpg

Hasłem przewodnim pleneru było ŚWIATŁO. O roli światła w malarstwie na przestrzeni dziejów mówiła Lucyna Romańska a Mietek Wielomski rozpraiał o świetle w fotografii piktorialnej ilustrując to przykładami swoich prac. Plener minąłą w bardzo miłej atmosferze- kolejny raz wróciliśmy do Radomia naładowani niezbędną wiedzą oraz chęcią przystąpienia do Związku Polskich Modern Piktorialistów.

tgrzyb1.jpg    tgrzyb2.jpg

 Galeria poplenerowa

 

Fotografia otworkowa

Ξ 22 stycznia, 2008 | → Możliwość komentowania Fotografia otworkowa została wyłączona | ∇ Plenery |

Pewnego dnia kolega Paweł namówił nas na  „fotografię bez obiektywu” w której zamiast „szkła” mamy cieńką blaszkę z małą dziurką.
Zasada tego sposobu fotografowania jest bardzo prosta. W aparacie należy zamontować zamiast obiektywu cieńką blaszkę z otworkiem o bardzo małej średnicy.
Światło przechodząc przez ten mały otworek, tworzy wewnątrz aparatu fotograficznego (na matówce), obraz wystarczająco mocny, by naświetlić materiał światłoczuły.

h1.jpg    j1.jpg
Obraz, który powstanie jest bardzo miekki wręcz nieostry. Głębia ostrości (o ile możemy w tym przypadku mówić o „ostrości”) jest praktycznie od zera do nieskończoności, czyli wszystkie plany są tak samo „ostre”.
Generalnie na matówce aparatu fotograficznego nic nie widac, kadrowanie odbywa się na tzw wyczucie. W słoneczny dzień okazuje się, że widać conieco i kadrowanie jest łatwiejsze. Z ogniskową obiektywu otworkowego jest identyczne jak w przypadku obiektywów szklanych. Im dłuższa ogniskowa, tym węższy kąt widzenia obiektywu. Gdy  umieścimy otworek 50 mm przed materiałem światłoczułym to otrzymamy obraz podobny do tego, jakbyśmy mieli obiektyw szkany o takiej samej ogniskowej. Odległość małoobrazkowym Canonie blaszki od filmu wynosi około 44mm. Ma to niemałe znaczenie w obliczeniu optymalnej średnicy otworka przy, której otrzymany obraz będzie najbardziej ostry.

j2.jpg    j3.jpg
Po obliczeniach okazało się, że optymalną średnicą otworka dla mojej kamery jest około 0,24mm.W obliczaniu optymalnej średnicy otworka można posłużyć się którymś z dostępnych kalkulatorów. Bardzo dobry jest udostępniany darmowo na stronie http://www.pinhole.cz/en/pinholedesigner/ natomiast w trybie on-line skorzystać można z kakulatora na stronie http://www.mrpinhole.com/.

j4.jpg    j5.jpg
Kolejnym problemem okazał się pomiar światła. Światłomierz  kamery otworkowej zrobionej z EOSa działa, ale  należy go odpowiednio przedłużyć ze względu na efekt Schwarzschilda (Pozorna utrata czułości filmu przy bardzo krótkich i bardzo długich czasach naświetlania). Do pomiaru czasu ekspozycji można zastosować cyfrową lustrzankę do której dokręca się dekielek z otworkiem. Kilka testowych zdjęc pozwala  ustalić orientacyjny czas naświetlania, który okazuje się bardzo długi, nawet czasem do ok 12s. Statyw jest niezbędnym atrybutem fotografa otworkowego.
Efekty jakie udało nam się uzyskać są dość zadowalające. Złapaliśmy bakcyla a fotografowanie analogiem zyskało nowy tajemniczy „wymiar”.

j6.jpg    j7.jpg

 

Jesień na Roztoczu 2007

Ξ 23 października, 2007 | → Możliwość komentowania Jesień na Roztoczu 2007 została wyłączona | ∇ Plenery |

 roz2.jpg  dsc09843.jpg

W dniach 11-14 pażdziernika 2007r byliśmy gośćmi w gospodarstwie agroturystycznym „Polana” w miejscowości Lipowiec. Mała kryptoreklama tej fajnej bazy wypadowej na Roztoczu www.polana.info.pl

Pomysłodawcą, organizatorem i wspaniałym przewodnikiem po tamtejszych terenach był Andrzej Borowiec założyciel Grupy Fotograficznej Fotoquortet z Lublina.

Roztocze charakteryzuje się ciekawym pofałdowaniem terenu, dużą przestrznią poszatkowaną uprawnymi polami. Krajobraz Roztocza jest bardzo podobny do regionu Świętokrzyskiego z tą różnicą, że jest mniej skażony cywilizacją.

roz1.jpg  dsc00094.jpg

Na plener przybyło wielu naszych przyjaciół, przyjechała grupa ze Szczecina oraz Landskapisci z Czechowic-Dziedzic. Atmosfera była jak zwykle na tego typu imprezach wspaniała. Podczas wieczornych pogadanek przy kominku Formacja Fotograficzna Lanskapiści na czele z Mietkiem Wielomskim przedstawiła projekt ogólnopolskiego ruchu na rzecz fotografi piktorialnej. Grupa ProFoto zaostała zaproszona do czynnego udziału w tym projekcie, wszystkie informacje oraz galerię zdjęć można będzie zobaczyć na nowo powstałej stronie  www.pictorialism.pl

dsc00113.jpg   img_8795-01maaafg.jpg

Pogoda, jak zwykle nas nie rozpieszczała. Zabrakło porannych mgiełek, zimno było tak dokuczliwe, że ubranie się na tzw cebulkę tez nie pomagało. Mimo przeciwności losu powstało wiele ciekawych zdjeć i plener na Roztoczu możemy zaliczamy do udanych imprez fotograficznych. Polecamy wszystkim fotografującym krajobrazy z okolic Zwierzyńca i Tereszpola.

Galeria poplenerowa

 

Następna strona »